Světový den rumu je tu, vyvalte sudy!

Třtinový rum, druhý nejoblíbenější alkohol na světě se stal slavným a úspěšným hlavně díky lahodným karibským variantám.

Zajímavostí je, že cukrová třtina, latinsky Saccharum officinarum, pochází původně z opačného konce světa, z jihovýchodní Asie. Historické nálezy ukazují, že už před 8000 lety si obyvatelé Papui-Nové Guinei dopřávali její žvýkání.

 

16.srpna je světový den rumu

A kdy to do sebe začali lidi lejt?

První alkoholové experimenty vyzkoušeli s touto až pět metrů vysokou rostlinou nejspíš už před 2000 lety v Indii a v Číně. Také cestovatel Marko Polo informuje, že si dal „velmi dobré víno z cukru“ v Iránu. Pravý boom zažila cukrová třtina a její destilace až po exportu do Evropy a hlavně do nových kolonií po objevení Ameriky. První doložená destilace proběhla dle všeho v první polovině 17.století v Karibiku na ostrovu Barbados.

Proč je rum námořnický pití?

Britské královské námořnictvo zavedlo v polovině 18.století povinný příděl rumu pro všechny námořníky. Původně si mořští vlci ve službách britského trůnu dopřávali až půl pinty (4 velký poctivý panáky) silného destilátu. Jeden z nejoblíbenějších zákonů světa přestal platit až v roce 1974…

Cože, grog není český vynález? A co mixování s nealko nápoji?

Fakt ne! Ani jedno nevymysleli Češi. První grog, rum zalitý horkou vodou, podle legend připravil britský admirál Edward Vernon kolem roku 1740. Údajně kvůli tomu, aby jeho posádka déle vydržela. Už dříve se rum v karibských rájích mixoval se studenými ovocnými nápoji nebo šťávami z citrusů.

Stinná stránka rumové historie?

Pro hodně rumu potřebujete spoustu cukrové třtiny. Spousta cukrové třtiny vyžaduje moře práce. Moře práce zajistí pouze velmi mnoho otroků. A navíc zdarma! Jakmile se rum na trhu uchytil a vzrostla po něm poptávka, vzrostla stejně poptávka i po nejlevnější pracovní síle. Zajímavostí je, že rum se v tomto období často používal jako univerzální platidlo místo peněz nebo zlata.

Kde všude se dnes vyrábí rumy?

Ačkoliv je Karibik považován za ideální místo pro pěstování cukrové třtiny, svoje místo si našla tato rostlina i jinde. V současnosti se vyrábí rum i v dalších koutech světa, a to nejen v přímořských a ostrovních oblastech.

Ochutnejte výhodně šest rumů z Venezuely, Dominikánské republiky, Guatemaly, Kostariky, Jamajky a dokonce Thajska!

Na světový den rumu, 6 malých panáků za 210!

Rum je prostě pití s bohatou historií, atraktivní současností a neméně voňavou budoucností. Naše nabídka rumů je pověstná, stavte se třeba dnes, na světový den rumu. Vybraných šest druhů naléváme pouze dnes za nejlepší cenu!

 

Světový den rumů v UpBaru na Žižkově

Menu obsahuje malého panáka od každého z těchto rumů. Thajský světlý rum Chalong Bay, dominikánský Contra-Bando, kostarické Centenario, guatemalský Botran, venezuelské Diplomatico a jamajský Blackwell.