Světový den rumu je tu, vyvalte sudy!

Třtinový rum, druhý nejoblíbenější alkohol na světě se stal slavným a úspěšným hlavně díky lahodným karibským variantám.

Zajímavostí je, že cukrová třtina, latinsky Saccharum officinarum, pochází původně z opačného konce světa, z jihovýchodní Asie. Historické nálezy ukazují, že už před 8000 lety si obyvatelé Papui-Nové Guinei dopřávali její žvýkání.

 

16.srpna je světový den rumu

A kdy to do sebe začali lidi lejt?

První alkoholové experimenty vyzkoušeli s touto až pět metrů vysokou rostlinou nejspíš už před 2000 lety v Indii a v Číně. Také cestovatel Marko Polo informuje, že si dal „velmi dobré víno z cukru“ v Iránu. Pravý boom zažila cukrová třtina a její destilace až po exportu do Evropy a hlavně do nových kolonií po objevení Ameriky. První doložená destilace proběhla dle všeho v první polovině 17.století v Karibiku na ostrovu Barbados.

Proč je rum námořnický pití?

Britské královské námořnictvo zavedlo v polovině 18.století povinný příděl rumu pro všechny námořníky. Původně si mořští vlci ve službách britského trůnu dopřávali až půl pinty (4 velký poctivý panáky) silného destilátu. Jeden z nejoblíbenějších zákonů světa přestal platit až v roce 1974…

Cože, grog není český vynález? A co mixování s nealko nápoji?

Fakt ne! Ani jedno nevymysleli Češi. První grog, rum zalitý horkou vodou, podle legend připravil britský admirál Edward Vernon kolem roku 1740. Údajně kvůli tomu, aby jeho posádka déle vydržela. Už dříve se rum v karibských rájích mixoval se studenými ovocnými nápoji nebo šťávami z citrusů.

Stinná stránka rumové historie?

Pro hodně rumu potřebujete spoustu cukrové třtiny. Spousta cukrové třtiny vyžaduje moře práce. Moře práce zajistí pouze velmi mnoho otroků. A navíc zdarma! Jakmile se rum na trhu uchytil a vzrostla po něm poptávka, vzrostla stejně poptávka i po nejlevnější pracovní síle. Zajímavostí je, že rum se v tomto období často používal jako univerzální platidlo místo peněz nebo zlata.

Kde všude se dnes vyrábí rumy?

Ačkoliv je Karibik považován za ideální místo pro pěstování cukrové třtiny, svoje místo si našla tato rostlina i jinde. V současnosti se vyrábí rum i v dalších koutech světa, a to nejen v přímořských a ostrovních oblastech.

Ochutnejte výhodně šest rumů z Venezuely, Dominikánské republiky, Guatemaly, Kostariky, Jamajky a dokonce Thajska!

Na světový den rumu, 6 malých panáků za 210!

Rum je prostě pití s bohatou historií, atraktivní současností a neméně voňavou budoucností. Naše nabídka rumů je pověstná, stavte se třeba dnes, na světový den rumu. Vybraných šest druhů naléváme pouze dnes za nejlepší cenu!

 

Světový den rumů v UpBaru na Žižkově

Menu obsahuje malého panáka od každého z těchto rumů. Thajský světlý rum Chalong Bay, dominikánský Contra-Bando, kostarické Centenario, guatemalský Botran, venezuelské Diplomatico a jamajský Blackwell.

Up Bar Beach Párty III. – sobota 25. června, Praha Žižkov

Up Bar Beach Párty

Sobota 25.června, Praha Žižkov, Vlkova 29

Písek, palmy, bikiny, stejky, seafood, limonády, koktejly … Up Bar Beach Párty III. vypukne už za pár dní, poslední červnový víkend přímo v srdci Žižkova ve Vlkově ulici č. 29!

Třetí ročník Beach párty rozjedeme v sobotu 25.června přesně v poledne. Počítejte jako vždy s venkovním barem, originální pláží s bazénem i komfortním posezením.

Už teď můžete začít slintat při pomyšlení na grilované hovězí stejky, čerstvé seafoody, fresh saláty, osvěžující limonády, nejlepší panáky a především ty nejbáječnější koktejly. K příjemné náladě a plynule konverzaci napomůžou nejen elitní rumy Ron Atlantico a Ron Centenario.

Basy, beaty a melodie polámaj i narovnaj DJ’s Bazooka Joe, Detrik, Poeta a Smrczek.

Beach Párty III

Kdy: Sobota 25.června od 12:00

Kde: Up Bar, Vlkova 29, Praha Žižkov

Jak: Event na Facebooku

Zastavte se klidně s celou rodinou, neodmítneme ani slušně vychovaná zvířata s doprovodem.

Všechny vás srdečně zveme na Up Bar Beach Párty.

Rumový bomby – Rum Kraken Black Spiced

Rum Kraken Black SpicedProsincovou rumovou bombou bude sytě tmavý rum Kraken Black Spiced. Stejně jako v mýtických příbězích, i v neúprosné každodenní barové realitě si mocný Kraken vytře prdel s kdejakým nezávislým pirátem, nasládlým bukanýrem i populárním kapitánem…

Jak inkoust černý rum Kraken se vyrábí destilací přírodní melasy z cukrové třtiny. Při 1-2 letém zrání v sudech po bourbonu a whisky se mísí s 13 různými druhy koření včetně zázvoru, hřebíčku a skořice. Kraken Rum Black Spiced se podává v replice láhve z dávných časů.

Kdo potopil lodě a rum Kraken?

Tmavý rum Kraken Black SpicedKraken je bájná mořská nestvůra s neuvěřitelnými schopnostmi. Obrovský hlavonožec, údajně schopný potápět celé lodě, byl součástí historek zkušených mořských vlků od pradávna. První písemné zmínky pochází od norského biskupa z poloviny 18.století.

Říká se, že loď, která vezla největší zásilku karibského kořeněného rumu z nevysvětlitelných důvodů nikdy nedoplula do cíle. Příběhy a vysvětlení se různí a i když mnoho indícií ukazuje na mořskou příšeru Krakena, žádná historka nebyla dosud důvěryhodně potvrzena.

Černý kořeněný rum byl na počest (někdo říká jako oběť) mořského zabijáka pojmenován Kraken Black Spiced. Existuje jen málo potvrzených setkání s živou příšerou a ti, co ho zažili, už dávno nežijí. Nedávno objevený deník námořníka na jednom z Tichomořských ostrovů ale dle dedukce vědců ukazuje, že to musel být Kraken…

Jak se říká, „Nerespektování síly Krakena je nerespektování moře“. Pijte s respektem.

Rum Kraken video

Rumový bomby – Don Papa 10 let – Filipíny

Speciální edice Rumové bomby - Don Papa desetiletý rum

Od 1. listopadu rozjíždíme v UpBaru pravidelné akce s unikátními variantami značkových rumů, prostě Rumový bomby. Každý měsíc se můžete těšit na jeden z vybraných rumů limitovaných edicí nebo na některý z málo dostupných a luxusních exemplářů tradičních brandů. Buďte si jisti, že je jen tak někde neochutnáte. Začínáme desetiletým filipínským rumem Don Papa!

Don Papa 10 letý rum – limitovaná edice

Elegantní tmavý rum pochází z úpatí filipínské hory Mount Kanlaon na poloostrově Negros v Tichém oceánu. Don Papa rozhodně nechce zaplavit světový trh druhořadým rumem, jako nechvalné proslulé rádoby rumové brandy. Proto jsou všechny rumy značky Don Papa poměrně vzácné. Hlavně ty z limitovaných edicí, což je případ desetiletého Don Papa 10 Years. Jak popisuje tento rum z Filipín český dovozce?

„Limitovaná edice rumu Don Papa z ostrova Negros na Filipínách, kde se pěstuje jedna z nejsladších cukrových třtin na světě. Tento temný Don Papa zrál ve znovu vypálených sudech, ve kterých byla předtím uložena americká whiskey, po dobu deseti let. Má temně jantarovou barvu a hluboké, bohaté a svůdné aroma. V chuti se projevují výraznější tóny sušeného ovoce a kakaa s náznakem dřeva. Je lahvován při vyšším obsahu alkoholu 43%. Výraznější, silnější a temnější Don Papa.“

Je více než pravděpodobné, že desetiletý Don Papa jinde, než v Up Baru neochutnáte. Rumový bomby tu budou celý rok, Don Papa jen v listopadu 2015!

Page 1 of 4
1 2 3 4